Головна » Без рубрики » ПАСТКИ ЗАБОРОНЕНИХ ПЛОДІВПАСТКИ ЗАБОРОНЕНИХ ПЛОДІВ

ПАСТКИ ЗАБОРОНЕНИХ ПЛОДІВ

ПАСТКИ ЗАБОРОНЕНИХ ПЛОДІВ

Як формується наркотична залежність? Чому люди, які шукають нових вражень і тому вирішили спробувати щось нове і заборонене – «бо в цьому житті треба все спробувати», раптом попадають в пастку, вибратись з якої так важко?
Здається – все так просто, ми лише спробуємо оцю речовину, відчуємо «кайф» і більше ніколи не вживатимемо її. Або ще разочок… і тоді вже точно більше ніколи. Ну хіба ще раз…

Спеціалісти кажуть, що залежність при вживанні деяких опіатів, зокрема, героїну чи промедолу, може розвинутись після 1-4 ін’єкцій. Так-так, це означає, що «один разочок, щоб спробувати» може одразу стати кроком у прірву, повернення з якої не буде. А крім того, кожен наступний раз вимагатиме все більшої кількості речовини, інакше «кайф» буде слабеньким… І пастка стає все міцнішою.

Стадії наркотичної залежності

Лікарі виділяють три стадії наркотичної залежності, які різняться і реакціями організму, і станом залежної людини, і необхідними кількостями наркотику.

  • Перша стадія – стадія психічної залежності, коли людина хоче нової і нової ейфорії, і не в силі відмовитися від цього задоволення. Однак, кожного разу для отримання задоволення потрібна більша доза наркотичної речовини.
  • Друга стадія – на ній формується фізична залежність. Припинення вживання наркотику приводить до виникнення синдрому абстиненції – «ломки». Цей синдром включає цілий комплекс психопатологічних, вегетативних, неврологічних і соматичних розладів.
  • Третя стадія – на цій стадії розвиваються соматичні патології, а вживання наркотичної речовини більше не приносить задоволення. Наркотик стає необхідним лише для зняття абстинентного синдрому. Соматичні патології включають переродження серцевого м’яза, атрофію багатьох внутрішніх органів, порушення нервової тканини, в тому числі – нейронів кори головного мозку. Переродження серцевого м’яза, загальне виснаження організму, патології нирок в результаті можуть приводити до летальних наслідків.

Механізми формування наркотичної залежності

Які механізми лежать в основі виникнення залежності? Тут задіяні складні біохімічні процеси, що відбуваються в мозку людини. Наркотичні речовини взаємодіють в організмі з рецепторами певних нейромедіаторів – норадреналіну, дофаміну, ендорфінів. Наприклад, опіати взаємодіють з ендорфіновими рецепторами нейронів головного мозку. Ці нейромедіатори відповідають за відчуття задоволення, щастя, ейфорії. Вони задіяні у так званій «системі винагороди», і служать факторами внутрішнього підкріплення, які впливають на мотивацію і навчання. Однак, нестача ендорфінів та інших нейромедіаторів, задіяних у взаємодії з наркотиками, приводить до появи пригнічених станів, втрати мотивації, розвитку депресій.

При вживанні наркотичних речовин ці нейромедіатори синтезуються і вивільняються в організмі у підвищених кількостях, чим і зумовлена ейфорична дія, наприклад, опіатів. Однак, при кожному наступному вживанні наркотиків, для ефекту ейфорії потрібні все більші кількості речовин. Це зумовлено тим, що організм перестає виробляти ендорфіни і дофамін в потрібних йому кількостіх без стимуляції наркотиками. І дефіцит нейромедіаторів в перерві між дозами відчуваєтсья все сильніше.

Тому в проміжках між прийомами наркотику спочатку розвиваються депресивні стани, а в подальшому, при більш сильному звиканні, починаються і фізичні муки – нестерпна ломка, що супроводжується справжнім болем. І для зменшення цього болю людина знову і знову, все частіше приймає наркотик. Це – порочне коло, яке залежна людина вже не здатна розірвати самостійно. І при відсутності лікування від наркозалежності, це коло перетворюється на справжню пастку, що веде до смерті.

Зворотній зв'язок

Повідомлення надіслане