Головна » Без рубрики » ПОВ’ЯЗАНІ ОДНИМ ЛАНЦЮГОМ: СОЗАЛЕЖНІСТЬ ТА ЇЇ НАСЛІДКИПОВ’ЯЗАНІ ОДНИМ ЛАНЦЮГОМ: СОЗАЛЕЖНІСТЬ ТА ЇЇ НАСЛІДКИ

ПОВ’ЯЗАНІ ОДНИМ ЛАНЦЮГОМ: СОЗАЛЕЖНІСТЬ ТА ЇЇ НАСЛІДКИ

ПОВ’ЯЗАНІ ОДНИМ ЛАНЦЮГОМ: СОЗАЛЕЖНІСТЬ ТА ЇЇ НАСЛІДКИ

Іноді цінність і безпека нашої сімї і близьких грають з нами злий жартКоли родич або дуже близька людина потрапляють в погану ситуацію, то природне бажання кожного – це допомогти їм прямо зараз. Однак це доречно, коли біда сталася раптово, ніхто нічого не припускав і не був до цього готовий. Але є такі негативні життєві ситуації, які розвиваються начебто приховано, але не так вже і таємно, як нам хотілося б думати. Мова йде про залежність від наркотичних речовин, алкогольних напоїв чи азартних ігор. І якщо для визначення самих залежних терміни «наркоман», «алкоголік» і «ігроман» у всіх на слуху, то поняття «созалежність» для їх родичів для більшості людей просто не знайоме. Адже созалежністьтак само є патологічним станом, що вимагає корекції і допомоги фахівців.

Так що ж таке созалежність? Схильні ви до неї чи ні? Що робити і до кого звертатися, якщо не можете впоратися самостійно?
Будемо відповідати на ці питання послідовно.

Созалежність – це такий невластивий здоровій людині стан, який характеризується сильним поглинанням в іншу людину. Це може бути глибока соціальна, емоційна і навіть фізична залежність від сторонньої людини. Созалежна людина повністю зайнята тим, щоб взяти під контроль і керувати всією поведінкою іншого, але абсолютно перестає дбати про задоволення своїх власних життєвих потреб. Найчастіше созалежність виникає у рідних і близьких тих, хто вживають спиртні напої, наркотики або мають які-небудь інші залежності.

Ми всі тим чи іншим чином залежні від когось, але така залежність не носить хворобливий і агресивний характер як у випадку з созалежністю. Созалежним можна назвати кожного, хто живе в неблагополучній сім’ї, в якій панують протиприродні правила поведінки, які сприяють розвитку созалежність відносин. Здебільшого цей термін застосовують до подружжя (співмешканцям, партнерам) та дітей (не залежно від віку) наркоманів чи алкоголіків.

По суті созалежність- це спосіб адаптування до проблем в сім’ї. На початковому етапі – це спосіб виживання і самозахисту в несприятливих сімейних умовах, свого роду укорінена реакція на постійний стрес від згубної звички рідної людини, яка згодом трансформується в спосіб життя.

Созалежність не з’являється в людині раптово і відразу, і у всіх однаково. У кожного вона з’являється і реалізується по-різному, в залежності від його психологічних особливостей, життєвого досвіду, рис характеру, способу життя. Але об’єднує всіх цих людей одне – примарна впевненість, що вони утримують ситуацію під своїм контролем, і намагаються щось змінити. На ділі це далеко не так, точніше взагалі не так..

Основні риси созалежності :
– Низька самооцінка і повна залежність від зовнішніх оцінок.
Созалежна людина не вміє приймати похвалу або компліменти. Більш того, це може спровокувати у неї почуття провини. Такі люди часто відчувають почуття провини, вони не дозволяють собі витрачати гроші на власні потреби та розваги. А якщо все ж таки зробили це, то потім картають себе і відчувають себе винними.
– Бажання контролювати життя інших.
Часто созалежні подружжя, батьки, брати, сестри – це «контролери». Якщо наркоман думає про дозу, алкоголік про чарку, то його близькі про те, як проконтролювати всі сфери їх життя. Вони точно такі ж залежні. Вони твердо вірять в те, що можуть контролювати всіх і все, краще за всіх знають, як має бути правильно і як повинні поводитися інші члени сім’ї. Їх спроби контролювати практично не піддаються цій події, що часто приводить до депресивних станів, оскільки созалежна людина сприймає це як особисту поразку. Оскільки такі «поразки» повторюються, то депресивний стан тільки погіршується. Іншою формою прояву результату контрольованої поведінки стають гнів і фрустрація.
– Бажання рятувати і піклуватися.
Турбота про близьких – це природна і нормальна потреба людини, але тільки якщо вона не виходить за рамки розумного. Коли ж людина добровільно і самостійно бере на себе відповідальність за вчинки, думки, дії, потреби і навіть долю іншої людини, то виходить «ведмежа послуга» для обох сторін. Своєю гіперопікою созалежна тільки сприяє продовженню зловживання і самапочинає злитися на відсутність очікуваного результату. Спроба врятувати таким способом не вдається НІКОЛИ.

За спостереженнями фахівців, у созалежних можуть проявлятися навіть фізіологічні симптоми, характерні для реальних хімічних залежностей. Так у созалежної людини спостерігаються часті головні болі, депресії, захворювання серця і серцево-судинної системи, захворювання шлунково-кишкового тракту та ін. Єдине, що можна виключити з цього списку – цироз печінки, гепатити та СНІД.

Часто залежність називають хворобою безвідповідальності. Залежна людина навіть не намагається нести відповідальність за свої вчинки і надходить також безвідповідально по відношенню до своєї сім’ї. Созалежні ж здаються понадвідповідальними, тільки це виявляється бутафорією. Вони точно так само безвідповідально ставляться до свого здоров’я, потреб, стану і точно так само не можуть повноцінно виконувати свої обов’язки в сім’ї.

Як найчастіше проявляється созалежність? Батьки досі дають гроші наркоману, при цьому розуміючи, що він купить на них дурман. Дружина алкоголіка продовжує наливати йому чарку оковитої тільки для того, щоб не було чергового скандалу. І таких прикладів дуже багато. Тому нерідкі випадки, що людина, пройшовши лікування від алкоголізму або курс лікування від наркотичної залежності в реабілітаційному центрі, по поверненні додому, знову береться за старе. Причиною цього є рідні, які самі того не розуміючи, створюють йому благодатне середовище для відновлення старих звичок. Тому дуже важливим при лікуванні людини від будь-якої залежності є питання роботи з його родичами і звільненням їх від созалежності. Саме родичі забезпечать надійний тил для стабільного результату реабілітації.

Зворотній зв'язок

Повідомлення надіслане