Головна » Без рубрики » Розвиток созалежностіРозвиток созалежності

Розвиток созалежності

Розвиток созалежності
Динаміка розвитку співзалежного стану в сім’ї  з наркозалежним
1 фаза – Афективно – шокова. Вона пов’язана з тим, що в своїй більшості батьки в даний час достатньо обізнані про трагічність взаємин людини з наркотиком, проте, в цілому для більшості батьків типова позиція, коли вони розуміють тяжкість наслідків вживання наркотиків дітьми, але переконані, що ” їх дитини ця біда ніколи не торкнеться “. Тому у відповідь на відомості про наркотизацію дитини у батьків як правило  розвивається реакція по типу “емоційного шоку”. Ця реакція зазвичай нетривала, але відразу робить внутрісімейні відносини “батько-дитина” особливими відносинами.

2 фаза – Фаза батьківського Гіперконтролю. Для цієї фази характерно прагнення батьків до встановлення максимального контролю за поведінкою дитини, за їїконтактами. На короткий період часу внутрісімейний гиперконтроль робить стримуючий вплив, але в цілому швидко виявляється його неспроможніст. Вона обумовлена тим, що батьки при встановленні Гіперконтролю ставлять перед собою в дійсності нереальну мету. Насправді, так як дитина повинна, незважаючи на випадки вживання наркотиків, відвідувати школу, мати час для дозвілля, зустрічатися з друзями, віна не може бути ізольованою від середовища, в якому живе. Ставлячи нереалістичну мету і йдучи цим шляхом, батьки змушені все більше посилювати заходи контролю і обмежувати поведінку. Це викликає одне прагнення – позбутися контролю будь-якими засобами та шляхами, включаючи обман, нехтування вимогами рідних. Фаза Гіперконтроль може проявлятися підвищеними вимогами до підлітка, спробами “надолужити згаяне у вихованні”, що викликає напружені відносини і також є одним з факторів рецидиву.

3 фаза – Фаза “опозиційного протистояння” наркотизирующихся дитини і батьків. У цій фазі підліток – наркоман перестає приховувати свою наркотизацію, може хизуватися зневагою вимог рідних чи давати неодноразові обіцянки припинити вживання наркотиків, але кожного разу у нього виникають ” об’єктивні ” причини , в силу яких наркотизація поновлюється. Така ” концепція залежності” приймається батьками і вони починають звинувачувати в наркотизації дитини його друзів і знайомих, торговців наркотиками, недостатність роботи з боку правоохоронних органів. У більшості випадків батьки покладають основні надії на заходи медичного характеру, однак,  при зверненні за діагностикою та лікувально -оздоровчою допомогою прагнуть уникати установ державної наркологічної служби, щоб не ставити дитину на наркологічний облік . Дана фаза, як правило, характеризується домінуючим становищем хворої дитини в сім’ї, що дозволяє йому маніпулювати батьками, стосунки з якими складаються за принципом “нехай робить, що хоче, аби тільки не коловся”. Таке положення, як правило, існує не більше 3 – 4 місяців, а потім виникає рецидив.

4 фаза – Фаза ” поляризації конфліктних відносин і індиферентного ставлення”. Ця фаза, як правило, розвивається у зв’язку з повторюваними зривами після короткочасних або тривалих курсів лікування . Батьки в причинах повторюваних зривів бачать недостатню компетентність наркологів, звинувачують підлітка в “слабкості волі”, в “поганому характері” і відмовляються від спроб вирішувати проблему залежності доступними їм засобами. При цьому стійкі конфліктні відносини супроводжуються тим, що і підліток – наркоман і батьки продовжують існувати в своєрідних автономних умовах. Відбувається капітуляція і фактичний розпад сім’ї як єдиного організму. Місце постійних сварок в сім’ї починає наростати відчуження, яке може супроводжуватися активною ворожістю один до одного, що за типом порочного кола повторно породжує короткочасні конфлікти і спалахи роздратування. Індиферентна стадія супроводжується відкиданням , майже повним розривом контакту, оскільки підтримка адекватних відносин виявляється занадто болючою.
У матерів часто розвивається “емоційне виснаження” під впливом виникаючих сімейних проблем і тому період госпіталізації вони іноді розглядають як єдину можливість “відпочинку”. Свій негативний відбиток накладає також необхідність фізичного виживання в сучасних умовах, що вимагає повної віддачі фізичних і душевних сил.
Перераховані фази нерідко змінюють один одного в зворотно- поступальному порядку, можуть накладатися один на одного. Часто різні члени сім’ї перебувають на різних етапах: так батько може перебувати у фазі Гіперконтроль, замикаючи дочку в квартирі і вставляючи решітки у вікна, а мати – у фазі опозиційного протистояння. Фаза Гіперконтроль може змінитися індиферентною на період госпіталізації підлітка і повернутися до фази опозиційних відносин у випадку “невдалого лікування”.
Особливості співзалежності в сучасному суспільстві значною мірою обумовлені і тим, що більше 80 % батьків наркозалежних підлітків страждають алкоголізмом, тому нормальні відносини в таких сім’ях, є скоріше винятком, ніж правилом.
Зворотній зв'язок

Повідомлення надіслане